# Betafence Securifor Defender high security -aita | Pur-ait Oy

SECURIFOR DEFENDER: galvanoitu + polyesteripinnoitettu turva-aita. ASTM 2871-15, silmä 76,2×12,7 mm. Satamiin, lentokentille, teollisuuteen.

Lähde: https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-defender/
Julkaisija: Pur-ait Oy

---

[Tuotteet](https://purait.fi/tuotteet/) / Betafence Securifor Defender High Security Aidat

# Betafence Securifor Defender

 Betafence Securifor Defender on kaksoissuojattu high security -aita vaativiin olosuhteisiin. Galvanoinnin päälle tuleva polyesteripinnoite kestää rannikoiden suolaisen ilman ja teollisuusalueiden kemikaalikuormituksen ilman huoltoa. ASTM 2871-15 -sertifioitu rakenne 76,2×12,7 mm silmäkoolla estää kiipeämisen ja työkaluilla leikkaamisen.

 [Pyydä tarjous](https://purait.fi/yhteystiedot/) 09 350 9400 (tel:093509400)

![Betafence Securifor Defender – Galvanoitu ja polyesteripinnoitettu high security -aitajärjestelmä. Silmä 76,2×1]()

 Tekniset tiedot

## Spesifikaatiot

 Silmäkoko 76,2×12,7 mm

 Lankavahvuus 4 mm

 Pintakäsittely Galvanoitu + polyesteripinnoite

 Sertifikaatti ASTM 2871-15

 Valmistaja Betafence

 Miksi valita tämä

## Ominaisuudet

- Kaksoissuoja: galvanointi + polyesteripinnoite
- ASTM 2871-15 -sertifioitu
- Kestää vaativat sääolosuhteet
- Anti-climb: pieni silmäkoko

 Soveltuvuus

## Käyttökohteet

 SatamatLentokentätTeollisuusJulkinen infrastruktuuri

 Saman sarjan tuotteet

## High Security

 [![358 High Security -aita]() 358 High Security -aita Tason 3 high security -lankaelementti kriittiseen infrastruktuuriin. Silmä 76,2×12,7 mm, lankavahvuus 4–6 mm, korkeudet 2000–6000 mm. Sinkitty teräs + RAL-maalaus. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/358-high-security-aita/)[![Betafence Securifor 2D]() Betafence Securifor 2D High security -verkkoaita. Silmä 12,7×76,2 mm, lanka 4/6 mm, korkeus 2000–6000 mm. LPS 1175 A1 -sertifioitu. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-2d/)[![Betafence Securifor 3D]() Betafence Securifor 3D High security -verkkoaita. Silmä 12,7×76,2 mm, lanka 4 mm, korkeus 2000–3000 mm. Anti-climb ja anti-cut. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-3d/)[![Betafence Securifor 4D]() Betafence Securifor 4D Erityisen jäykkä high security -verkkoaita vuorottelevilla langoilla. Silmä 12,7×76,2 mm, lanka 4 mm, korkeus 2000–3000 mm. Saatavana LPS 1175 A1 -luokiteltuna. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-4d/)[![Betafence Securifor Super 10]() Betafence Securifor Super 10 High security -verkkoaita 10 mm pystylangalla. Silmä 12,7×76,2 mm, korkeus 2000–4000 mm. LPS 1175 B3 -sertifioitu. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-super-10/)[![Betafence Blokad Securifor Super 10]() Betafence Blokad Securifor Super 10 Moniuhkasuojaus: kiipeämis-, leikkaus- ja törmäyssuojaus yhdessä aidassa. Korkeus 2000–4000 mm. LPS 1175 B3 ja M30 P1 -sertifioitu. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/betafence-blokad-securifor-super-10/)[![Palifor]() Palifor Kiipeilyä estävä palisadi-aita modulaarisella rakenteella. Korkeus 2400–3000 mm. LPS 1175 B3 ja anti-climb -sertifioitu. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/palifor/)[![Blokade Palifor]() Blokade Palifor Törmäyksen kestävä palisadi-aita. Pysäyttää 7 200 kg ajoneuvon 48 km/h. Korkeus 2400–3000 mm. ISO 22343 ja LPS 1175 B3 -sertifioitu. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/blokade-palifor/)[![Törmäyksen kestävät portit]() ISO 22343 Törmäyksen kestävät portit Pur-aitin törmäyksenkestävä portti pikataitto- ja liukuporttina kriittiseen infrastruktuuriin. ISO 22343 -sertifioitu. Pysäyttää ajoneuvon ja soveltuu datakeskuksille, voimalaitoksille ja CER-direktiivin kohteille. Lue lisää ->](https://purait.fi/tuotteet/tormayksen-kestavat-portit/)

## SECURIFOR DEFENDER satamiin ja rannikkoalueille

 SECURIFOR DEFENDER on suunniteltu kohteisiin, joissa korroosio ja tunkeutumisuhka ovat molemmat todellisia riskejä. Galvanoitu teräsrunko saa päälleen polyesteripinnoitteen, joka muodostaa kaksoissuojan: sisempi galvanointi suojaa teräksen korroosiolta, ulompi pinnoite kestää UV-säteilyn, suolasumun ja teollisuuskemikaalit. Tämä tekee SECURIFOR DEFENDERistä ensisijaisen valinnan satamiin, rannikkolentokentille ja merenläheisiin teollisuuslaitoksiin. Pieni 76,2×12,7 mm silmäkoko estää sormiotteen ja jalansijan, joten aita on käytännössä kiipeämätön ilman apuvälineitä.

## SECURIFOR DEFENDER vai SECURIFOR 2D – kumpi kohteeseen?

 SECURIFOR 2D on galvanoitu perusmalli, joka sopii sisämaahan ja normaaleihin sääolosuhteisiin. SECURIFOR DEFENDER valitaan, kun kohde sijaitsee alle 5 km päässä merenrannasta, teollisuusalueella jossa ilmassa on kemikaaleja, tai ympäristössä jossa huoltokäynnit halutaan minimoida. Polyesteripinnoite lisää hankintahintaa noin 15–20 %, mutta poistaa uudelleenpinnoitustarpeen koko käyttöiän ajaksi. SECURIFOR DEFENDER on ASTM 2871-15 -sertifioitu; SECURIFOR 2D:llä on LPS 1175 A1 -sertifiointi. Molemmat estävät kiipeämisen ja leikkaamisen, mutta sertifiointistandardit eroavat – ero käytännön tunkeutumissuojauksessa on pieni, mutta dokumentaatiovaatimuksissa se voi ratkaista.

## Tekniset ominaisuudet ja ASTM 2871-15 -sertifiointi

 SECURIFOR DEFENDERin lankavahvuus on 4 mm ja silmäkoko 76,2×12,7 mm. Kapea pystysuuntainen silmäkoko estää työkalujen, kuten pihtisaksen tai leikkurin, asettamisen lankaan tehokkaasti. ASTM 2871-15 on amerikkalainen standardi, joka määrittelee high security -aitojen testausmenetelmät ja suorituskyvyn. Sertifiointi tarkoittaa, että aita on läpäissyt voima- ja leikkaustestit standardoiduissa olosuhteissa. Pur-ait toimittaa SECURIFOR DEFENDERin valmiina elementteinä pylväineen ja kiinnikkeineen.

## Tyypilliset käyttökohteet

 SECURIFOR DEFENDER on käytössä Suomessa ja Euroopassa kohteissa, joissa vaaditaan sekä korkeaa turvallisuustasoa että pitkää huoltovapaata käyttöikää. Tyypillisiä kohteita ovat satamat ja terminaalit, joissa suolasumu rasittaa rakenteita jatkuvasti. Lentokenttien turva-alueet, joissa ASTM-sertifiointi on usein vaatimuksena. Teollisuuslaitokset rannikolla tai kemianteollisuudessa. Julkisen infrastruktuurin kohteet kuten vesilaitokset ja sähköasemat, joissa fyysinen suojaus on kriittinen osa kokonaisturvallisuutta.

## SECURIFOR DEFENDER hinta ja tarjouspyyntö

 SECURIFOR DEFENDERin hinta muodostuu elementtien määrästä, korkeudesta, pylväsvalinnasta ja asennusolosuhteista. Polyesteripinnoitettu versio on galvanoitua SECURIFOR 2D:tä kalliimpi, mutta elinkaarikustannuksiltaan usein edullisempi kohteissa, joissa korroosio on todellinen riski. Pur-ait on Betafencen virallinen kumppani Suomessa ja toimittaa SECURIFOR-järjestelmät kokonaistoimituksena suunnittelusta asennukseen. Pyydä tarjous – mitoitamme ratkaisun kohteesi turvallisuusvaatimusten ja olosuhteiden mukaan.

 Katso myös

- [Betafence Securifor Super 10](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-super-10/)
- [Betafence Securifor 4D](https://purait.fi/tuotteet/betafence-securifor-4d/)

 Usein kysytyt kysymykset

## Betafence Securifor Defender, UKK

**Mikä ero on SECURIFOR DEFENDERilla ja SECURIFOR 2D:llä?**

 SECURIFOR DEFENDER on galvanoitu ja polyesteripinnoitettu, SECURIFOR 2D pelkästään galvanoitu. DEFENDER on ASTM 2871-15 -sertifioitu, SECURIFOR 2D:llä on LPS 1175 A1 -sertifiointi. DEFENDER kestää suolasumun ja kemikaalit paremmin – sopii rannikkoihin ja teollisuusympäristöihin.

**Mihin kohteisiin SECURIFOR DEFENDER sopii parhaiten?**

 Rannikkoalueiden satamiin, lentokentille ja teollisuuslaitoksiin, joissa suolasumu tai kemikaalit rasittavat rakenteita. Polyesteripinnoite poistaa huoltomaalauksen tarpeen.

**Mitä ASTM 2871-15 -sertifiointi tarkoittaa käytännössä?**

 ASTM 2871-15 on amerikkalainen high security -aitojen testistandardi. Sertifioitu aita on läpäissyt standardoidut voima- ja leikkaustestit ja täyttää määritellyt suorituskykyvaatimukset.

**Voiko SECURIFOR DEFENDERiin lisätä piikkilankaa tai muita lisävarusteita?**

 Kyllä. Järjestelmään on saatavilla yhteensopivat piikkilanka- ja Concertina-kiinnikkeet sekä kameravarret. Pur-ait suunnittelee kokonaisratkaisun kohteen vaatimusten mukaan.

**Paljonko SECURIFOR DEFENDER maksaa?**

 Hinta riippuu elementtien määrästä, korkeudesta ja asennusolosuhteista. Pyydä kohdekohtainen tarjous Pur-aitilta – toimitamme erittelyn materiaaleista ja asennuksesta.

 Ota yhteyttä

## Sopiva kohteeseen?

 Kerro kohde ja tarpeet, mitoitamme oikean ratkaisun ja annamme tarjouksen.

 [Pyydä tarjous](https://purait.fi/yhteystiedot/) 09 350 9400 (tel:093509400)
